Graveir

Graveirové jsou mrchožrouti velmi blízcí ghúlům. Od nich se tito netvoři odlišují třemi kostěnými hřebeny na lebce, tupými drápy, silnými zuby a dlouhým jazykem pro vyllizování morku z kostí. Tuto vášeň mají s ghúly společnou, jsou však pro ni lépe vybaveni. Je třeba se vyhnout poranění graveirem, infekce, kterou vyvolává mrtvolný jed – kadaverin, končí i pro zaklínače smrtí, není-li léčena patřičnými přípravky, pro obyčejného člověka tak končí téměř vždy.

Pro graveira není větší pochoutka než dřeň z prasklých kostí mrtvého muže – a čím je dřeň shnilější a žluklejší, tím více jim vyhovuje. Při krmení jsou graveiři velmi ostražití a připravení přivítat jakéhokoli hosta, avšak způsobem, který se bude hostům pramálo líbit.

Graveir má i jiné, na první pohled méně patrné odlišnosti od ghúla. Je silnější, čemuž by nasvědčovalo už vzezření, ale má velmi tvrdou kůži. Pokud může ocelová zbraň ghúlovi nějak, byť málo ublížit, graveirovi vůbec. Je však stejně tupý jako ghúl – a kvůli malým očím a nízko posazené hlavě tak i vypadá. Taktika boje je stejná jako s ghúlem, jen je třeba počítat s větší silou a odolností netvora. Taktéž, znovu zdůrazňuji, je třeba se vyvarovat otravy, případně mít znalosti a substance potřebné k léčení!  Mezi jeho nejnápadnější rysy patří jeho malé oči a nízko posazená hlava, díky níž vypadá graveir hloupě (což skutečně je). S malou tlamou plnou zakřivených, nerovných zubů snadno rozdrtí i ty nejtlustší kosti a má dlouhý jazyk užitečný k vysávání dřeně, což je jeho největší pochoutka. Graveirové se bojí ohně, stříbra a magie, ale ocelové zbraně jim neublíží. Stejhně tak jsou imunní proti jedům.

Ve starých záznamech jsem našel pouze toto:

„Po válce s Nilfgaardem se graveiři stali skutečným morem. Do té doby tato monstra znali jen specialisté a profesionální zabijáci bestií, takže si je každý spletl s ghúly. Dnes dokáže každé dítě přesně popsat graveira a lidé, kteří prošli poblíž bojišť nebo nekropolí nabízejí z první ruky zprávy o strašlivých vraždách spáchaných těmito nemilosrdnými mrchožrouty .“